Čuňovi prekáža prepis odposluchu

Autor: Monika Žemlová | 7.2.2007 o 17:02 | Karma článku: 13,37 | Prečítané:  5010x

Bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo dnes na súde protestoval proti tomu, že denník SME na svojej internetovej stránke zverejnil prepisy jeho odposluchov . Sudcov a hovorkyňu Špeciálneho súdu podozrieva, že prepisy dali SME priamo zo spisu. Čuňo sa mýli. Na prepisovaní jeho "inteligentného" rozhovoru s Merjavým som sa dosť narobila.

Eugen Čuňo a Viktor Kašper v utorok na súde. V pozadí ich obhajca doktor Knop.Eugen Čuňo a Viktor Kašper v utorok na súde. V pozadí ich obhajca doktor Knop.SME - Peter Žákovič

Zo správy agentúry SITA:

Obhajcovia bývalého viceprimátora Košíc Eugena Č. a podnikateľa Viktora K. dnes žiadali senát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku, aby sa neuverejňovali prepisy záznamov obžalovaných, ktoré súdu
slúžia ako dôkazový materiál. Advokátom a ich mandantom prekáža takéto zverejňovanie na internetovej stránke www.sme.sk ."Žiadame, aby sa takéto informácie nedávali na verejnosť," uviedol pred senátom advokát Eugena Č. Podľa obhajcov by senát "mal prešetriť túto skutočnosť, lebo von sa dostávajú informácie zo zatiaľ právoplatne neskončenej veci". Samotný Eugen Č. sa vyjadril k uverejneným prepisom podobným spôsobom ako jeho advokát a žiadal, aby bol v tomto smere proces spravodlivý. "Žiadam zachovať princíp rovnosti zbraní pred súdom," povedal obžalovaný Eugen Č.
Na žiadosť obhajcov aj obžalovaných reagoval v tejto otázke predseda senátu ŠS Vladimír Peteja, podľa ktorého "súd nemôže obmedzovať záznam z pojednávania. Je to ústavné právo." Obhajoba však vyjadrila podozrenie, že na internetovej stránke www.sme.sk ide o prepisy zo spisu obžalovaných. "Prepis je uverejnený od A po Zet. Nie je možné ho takto detailne zachytiť počas pojednávania a potom zverejniť," uviedla obhajkyňa Viktora K. Predseda senátu ŠS V. Peteja však odmietol, že by on alebo hovorkyňa ŠS poskytol niekomu nahrávku alebo prepis nahrávky. "Zakázať môžeme prenos z pojednávania, nie jeho záznam," uviedol prísediaci sudca a predseda ŠS Igor Králik.

 

Úprimne, aj by ma potešilo, keby som mala odposluchy priamo zo spisu a nemusela ich fyzicky prepisovať. Je to dosť namáhavé. Jeden rozhovor som prepisovala asi dve hodiny sekundu po sekunde.

Podľa judikátu Ústavného súdu si na verejnom pojednávaní môže každý robiť zvukový záznam a súd toto právo nemôže nikomu obmedziť. Jediné, čo môže obmedziť, je robiť aj obrazový záznam. Keď teda súd prehrával v pondelok aj utorok videozáznam zo stretnutí Čuňa a Merjavého, zapla som diktafón, poprosila som hovorkyňu súdu, aby mi ho odniesla do pojednávacej miestnosti a nahrala som si obidva záznamy. Potom som ich v redakcii do večera prepisovala. Keďže predseda senátu obidva rozhovory aj fyzicky čítal, zvukový záznam je veľmi kvalitný - odtiaľ tá presnosť pán obhajca.

Nepamätám si, že by iné médiá predtým zverejnili podrobné odposluchy zo súdov. V ich zverejnení ale nie je žiadny zákonný problém. Keďže sú pojednávania verejné, je to ako keby celé Slovensko sedelo na danom pojednávaní a tak, ako by si to vypočulo tam, takisto si to môže prečítať na www.sme.sk.

Zajtra bude súd čítať prepisy telefonických rozhovorov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?