Objektívny prehľad tlače

Autor: Monika Žemlová | 10.1.2007 o 19:15 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  5484x

Dnes ráno od šiestej do pol siedmej som výnimočne počúvala Rádio Slovensko. Výnimočná nie je stanica, ale čas. Po pol siedmej tu býva prehľad tlače, na čo som už takmer aj zabudla. Ako novinárku ma samozrejme zaujíma, čo píše konkurencia. Na Slovensku však momentálne neviem o normálnom prehľade tlače, ktorý by mi včas povedal, čo zaujímavé je v novinách bez toho, aby som si všetky denníky nemusela kúpiť alebo pozrieť v práci.

NovinyNoviny

Rádio Slovensko dnes uviedlo, že ropnou krízou sa veľmi podrobne zaoberajú Hospodárske noviny. Ďalej pokračovalo, že Balázs Jarábik v rozhovore pre SME hovorí o postoji Bieloruska k ropnej kríze. Denník Pravda podľa rádia analyzuje voľbu nového šéfa ÚPN. Nový čas prináša informácie o novej vakcíne na rakovinu krčka maternice a Plus 1 deň vám poradí, či je vaše dieťa agresívne alebo len obeťou šikany. O čom informuje Šport si už nepamätám.

Ako je to naozaj: Ropnú krízu riešia všetky noviny, Nový čas tiež ako hlavnú správu. Rovnako riešia noviny aj voľbu šéfa ÚPN. SME minimálne rovnako ako Pravda. Vakcína na rakovinu je agentúrna správa, ktorú mohli prebrať všetci.

Ak má byť prehľad tlače akýmsi servisom pre verejnosť, potom ich rozhlas klamlivo zavádza o tom, čo v niektorých novinách je, lebo tým navodzuje dojem ako keby to v iných novinách nebolo.

Kedy by bol servis užitočný pre mňa a možno aj pre niektorých ďalších čitateľov?

Na úvod by asi mala zaznieť správa, čím sa hlavne zaoberajú slovenské denníky - ropnou krízou, presne tak ako rozhlas od šiestej do pol siedmej. A potom by mohli nasledovať informácie, ktoré inde nenájdete. V Novom čase je to z tých serióznejších informácia o tom, že Jahnátkovi radí bývalý agent ŠtB alebo že Majský podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd.

Z Pravdy je zaujímavá informácia o odmenách policajným funkcionárom alebo aj informácia o Mečiarovej právničke, ktorá sa uchádza o miesto na ministerstve.

V Plus 1 deň sú na druhej strane tiež zaujímavejšie informácie ako téma o tom, či je vaše dieťa agresívne.

Prehľad tlače robí aj TASR. V tomto prípade považujem za najväčší škandál to, že až o 8:44!!! Noviny sú pritom v stánku už od piatej. Tento prehľad tlače je určite zaujímavejší, ale kľúč, podľa ktorého ho redaktor zostavuje je záhadný. Z Pravdy sú tam dve avíza, rovnako aj z Plus 1 deň, zo SME, Hospodárskych novín a Nového času len jedno. Prečo? Nemali dve témy na avizovanie? To asi nie.

Osobne by som kvalitný prehľad tlače ráno okolo siedmej až ôsmej privítala. Čudujem sa, že sa toho ešte nechytil nový internetový portál aktualne.sk. Je možné, že tento prehľad je zaujímavejší pre samotných novinárov ako pre čitateľov, ale pokiaľ viem, v zahraničných médiách to funguje inak.

Prehľad slovenskej tlače z 10.1.2007 podľa TASR

"Úrady povedú neúspešní politici", informuje na prvej strane denník PRAVDA. Zo štyridsiatich budúcich šéfov ich v posledných voľbách kandidovalo 21. Najmladší z riaditeľov, ktorých dnes vymenuje vláda má len 24 rokov. Ide o Mariána Valentoviča. Za stranu Smer kandidoval za poslanca Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch. "Ak je mnoho z budúcich riaditeľov neúspešnými kandidátmi z komunálnych volieb, vyznieva to navonok ako hromadné uspokojovanie členov a sympatizantov, ktorým sa nepodarilo získať inú funkciu", uzatvára Zuzana Wienková z Aliancie Fair-play.

 Ministerstvo školstva minulý rok zaviedlo nové hodnotenie škôl, ktoré malo rodičom poradiť, kam budúceho prváka zapísať. Výhrady k hodnoteniu majú samotné školy, ktoré v týchto dňoch zápasia o nových žiakov. Zápisy do prvých ročníkov sa začnú 15. januára a potrvajú mesiac, dodáva autor článku. Denník PRAVDA ho dnes uverejnil na tretej strane pod titulom "Hodnotenie škôl? Rodičia o ňom nevedia."

Kresťanskodemokratické hnutie potrebuje novú dynamiku a tú mu môže priniesť Vladimír Palko, povedal člen predsedníctva KDH a jeho bývalý predseda Ján Čarnogurský pre denník SME. Reagoval tak na Palkovo rozhodnutie kandidovať za predsedu hnutia. Dnes je podľa neho na Slovensku nová spoločenská situácia, ktorej sa KDH musí prispôsobiť. Zdá sa mu, že Palko má potenciál novú dynamiku priniesť. Nezabudol však vyzdvihnúť pozitívne zásluhy Pavla Hrušovského: "Pod jeho vedením KDH obnovilo svoju identitu v poslaneckom klube po vnútenom vliatí sa do SDK." Článok prináša denník na prvej a štvrtej strane pod názvom "Čarnogurský prehovoril: Palko".

Právoplatné islamské sobáše, možnosť modliť sa v pracovnom čase, príspevky od štátu. To všetko chce dosiahnuť moslimská komunita na Slovensku. Podľa odhadov žije u nás od troch do piatich tisícok prívržencov islamu. Tí, už začínajú zbierať podpisy, aby mohli požiadať o oficiálnu registráciu svojho náboženstva. Príslušníci islamu u nás totiž dnes nemajú právo na cirkevný sobáš v duchu islamských tradícií - manželstvá môžu uzatvárať iba na úrade. Téme sa venuje na titulnej strane denník HOSPODÁRSKE NOVINY pod názvom "Moslimovia chcú cirkev".

Iba deň uplynul od nešťastného smrteľného pádu v nitrianskych mlynoch a už včera (9.1.) podvečer sa v Nitre stal nový smrteľný pracovný úraz. Vo firme Envi-Geos na Murgašovej ulici, ktorá sa zaoberá recyklovaním starého papiera, spadol do lisu jej zamestnanec Štefan L. (62). Zatiaľ nikto nevie ako sa smrteľný úraz stal. Informuje na strane 17 denník NOVÝ ČAS v článku "Ďalší smrteľný úraz v Nitre: Objavili ho v balíku papiera!"

Premiérovi Robertovi Ficovi sa onedlho splní sen. Tento rok by sa mala začať výstavba bytov v Rusovciach neďaleko Bratislavy, za ktorú šéf socialistov tvrdo bojoval. Pred troma rokmi plánoval prostredníctvom firmy R.F. Development, kde vlastnil 51 percent akcií, postaviť v obci dvetisíc bytov. Vtedy Rusovčania povedali radikálne nie. Dnes je situácia iná a stavať sa bude. Výstavbu v objeme minimálne miliardy má podľa informácií denníka PLUS JEDEN DEŇ možnosť realizovať spoločnosť R.F. Development, kde miesto šéfky dozornej rady zastáva Ficova manželka. Zaznamenal to denník na druhej strane v článku "Biznismen Fico".

Dopravné značenie v Bratislave je niekedy viac než mätúce, píše denník PLUS JEDEN DEŇ na šiestej strane v článku "Stratení v značení". Bratislavčania to ako-tak zvládajú, cudzinci sú však dezorientovaní. Príkladom sú značky na Staromestskej ulici. Prvé dve tabule navádzajú na Žilinu a Brno. Ak však cudzinec smerom na Brno odbočí, čaká ho prekvapenie. Cesta sa opäť rozdeľuje. Značka na Brno chýba. A má problém.

Bez ohľadu na dosiahnuté výsledky dnes vláda odvolá 42 riaditeľov úradov práce sociálnych vecí a rodiny, na svojich miestach ostanú iba štyria riaditelia. V okresoch, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti vymenujú nových riaditeľov. Podobná zmena čaká aj úrad v Nových Zámkoch, kde Csillu Ónodiovú nahradí regionálna poslankyňa za stranu Smer vo VÚC v Nitre, informuje dnešné vydanie denníka ÚJ SZÓ na druhej strane v článku "Odvolajú 42 riaditeľov".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?