Fico: O Bielorusku nie

Autor: Monika Žemlová | 5.4.2006 o 16:56 | Karma článku: 9,61 | Prečítané:  3016x

Predseda Smeru Robert Fico nemá odvahu na rozhovor o zahranično-politických otázkach. V SME sme ho požiadali o rozhovor o Bielorusku, Iraku alebo Ukrajine, on to však odmietol. Namiesto toho ponúkol iné témy.

Robert Fico má evidentne problém diskutovať o tom, čo sa deje v Bielorusku. V nedeľu (26. 3.) som poslala hovorkyni Smeru Silvii Glendovej žiadosť o rozhovor o zahraničnej politike. Povedala, že dá vedieť. V utorok som jej to pripomenula.

V piatok si od nás Glendová vypýtala presné okruhy tém, o ktorých chceme s Ficom hovoriť. "Bielorusko, Irak, USA, Ukrajina, postoje európskych socialistických strán a Smeru, predvolebná kampaň v Českej republike a Monika Beňová."

O chvíľu na to prišla odpoveď: "Sme pripravení urobiť rozhovor ma témy, ktoré sú aktuálne pre SMER - sociálna demokracia, vzhľadom na jeho program. Ďakujeme za ponuku."

Zatelefonovala som jej, aby som sa uistila, že to znamená NIE a spýtala som sa, aké témy sú pre Smer aktuálne. Povedala, že sociálne veci, reformy, zdravotníctvo a podobne. Darmo, je pred voľbami. Pre tých čo zabudli: Fico sa minulý rok zúčastnil na oslave štátneho sviatku na bieloruskej ambasáde.

Smer sa k bieloruským voľbám dlho odmietal vyjadriť. V čase, keď KDH, HZDS, SMK alebo SDKÚ samé od seba hovorili, čo si o voľbách, kde zatýkali na demonštráciách študentov, myslia, SMER mlčal. V utorok 21. marca som poslala Glendovej otázky, či považujú voľby v Bielorusku za demokratické a spravodlivé, ako hodnotia zatýkanie prívržencov opozície, ako by sa k celým voľbám mala postaviť Európska únia a či si myslia, že postoj USA voľby neuznať bol správny.

Odpovedala: "SMER - sociálna demokracia opakovane zdôrazňuje, že vo svojej praktickej politike podporuje myšlienku spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EU. SMER - sociálna demokracia preto podporí spoločné stanovisko EU k situácii v Bielorusku. Od slovenskej diplomacie SMER - sociálna demokracia očakáva, že k tvorbe takéhoto spoločného stanoviska aktívne prispeje." Na otázky teda neodpovedala.

EÚ sa rozhodla, že sankcie voči režimu sprísni. Glendová vtedy opäť na žiadosť SME (a nie sama od seba) na rovnaké otázky plus či súhlasia s rozhodnutím EÚ 24. marca napísala: "SMER - sociálna demokracia považuje stanovisko EÚ za relevantnú reakciu na situáciu v Bielorusku a súhlasí s ním. Poslanci Európskeho parlamentu za SMER - sociálnu demokraciu aktívne pristúpili k tvorbe spoločného stanoviska socialistickej frakcie EP a Strany európskych socialistov (PES) z 23. marca 2006. Postup, aby sa zásadné zahranično-politické stanoviská tvorili v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, SMER - sociálna demokracia podporuje."

Keď ide o "dôležitejšie" veci reaguje Glendová aj sama od seba. V agentúrach vychádzajú jej OTS, teda platené správy pomerne často. Na ukážku jedna z nich:

S T A N O V I S K O politickej strany SMER sociálna demokracia k príspevku denníka SME "Fico sa pred európskymi socialistami bránil" (SME, 29. marca 2006)

SMER sociálna demokracia vyslovuje hlbokú ľútosť nad neobjektivitou denníka SME spôsobenou buď absolútnou neprofesionalitou jeho redaktora alebo pokusom za každú cenu provokovať. SMER sociálna demokracia odmieta spôsob, akým dnes denník SME informoval o priebehu tlačovej konferencie, ktorej sa 28. marca 2006 v Bratislave spoločne zúčastnili predseda strany Robert Fico a predseda socialistickej frakcie v Európskom parlamente Martin Schulz.

Denník SME, na rozdiel od iných médií, neposkytol žiadnu informáciu, ktorá bola základom tlačovej konferencie, čím úplne obišiel základné pravidlo žurnalistiky objektívne informovať. Účastníci uvedenej tlačovej konferencie dominantne informovali o potrebe realizovať na Slovensku štandardný európsky sociálny model. Odzneli aj ďalšie stanoviská, podľa ktorých SMER sociálna demokracia má eminentný záujem udržať hospodársky rast na súčasnej úrovni, ako aj kritériá vstupu SR do EMU 1. januára 2009.

SMER sociálna demokracia nechápe, v čom sa Robert Fico bránil pred Martinom Schulzom, keď si obidvaja sociálno-demokratickí politici vyslovili vzájomnú podporu a prejavili jednoznačnú názorovú zhodu. Robert Fico odpovedal na tri otázky redaktora denníka SME, hoci nemali žiadny súvis s obsahom tlačovej konferencie. SMER sociálna demokracia nechápe napríklad, ako sa jeden novinár môže spýtať, či európskym sociálnym demokratom nevadí, že Robert Fico chcel presadiť znovuzavedenie trestu smrti. Ani SMER sociálna demokracia, ani Robert Fico ako predseda tejto strany nikdy nerobili žiadne návrhy, ani stanoviská týkajúce sa tohto trestu, o akýchkoľvek pokusoch opätovne zaviesť trest smrti nehovoriac. Tento fakt sa dá ľahko overiť, ale v prípade otázky novinára denníka SME muselo ísť buď o neschopnosť alebo vykonanie rozkazu provokovať za každú cenu.

SMER sociálna demokracia má záujem na korektných vzťahoch s mienkotvornými médiami, medzi ktoré určite zaraďuje aj denník SME. To, čo predviedol denník SME v súvislosti s uvedenou tlačovou konferenciou, je pre SMER sociálna demokracia absolútne neakceptovateľné a nad takouto neobjektivitou môže len vysloviť hlbokú ľútosť. SMER sociálna demokracia rovnako žiada denník SME, aby používal plný názov tejto strany, ktorý je oficiálne zaregistrovaný a ktorý je výsledkom integrácie stredo-ľavého politického priestoru.

Silvia Glendová hovorkyňa politickej strany SMER sociálna demokracia

Fico okrem iného o treste smrti povedal:

"Môžeme zaviesť trest smrti, a ja by som taký krok privítal, ale pred tým musíme vypovedať šiesty dodatkový protokol európskej dohody o ľudských právach." (1995)

„Veľmi vážne sa natíska otázka odstrašujúceho účinku trestu smrti,“ povedal pri hodnotení vývoja vrážd. (1998)

 „Verejnosť vie, že som zástancom tohto trestu, ale rešpektujem medzinárodné záväzky, ktoré Slovensko má.“ (1998)

Zdroj: SME a ČTK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?